В какво вярваме?
Доктрините (или основите на нашата вяра) са незаменима част от живота ни като вярващи и част от църковно общество.
Библията
Библията е свещеното и боговдъховено Писание, Божието Слово. То е напълно вярно и истинно и е непогрешимо и авторитетно правило за вяра и поведение. Библията е израз на волята на Бог.
Вечният Бог
Вярваме в единствения, жив и истински Бог, Който е Бог триединен – Бог Отец, Бог Син – Исус Христос и Бог Святият Дух, които са абсолютно равни помежду си.
Бог Отец
Създател на небето и земята, свят и справедлив. На Него е подчинено всичко, Той е всемогъщ, всезнаещ, всеприсъстващ, верен, непроменим, всякога милостив, дълготърпелив и Той е любов.
Исус Христос
Исус Христос е Бог, Вечният и Единороден Син на Бог Отец. Той дойде в плът на тази земя чрез Святия Дух и рождението от девица, води безгрешен живот, умря със заместническа изкупителна смърт на кръста за всеки грешник, възкръсна от мъртвите и не спира да ходатайства пред Бог Отец. Исус Христос е Господ, Който се възнесе и сега е прославен и ще се върне отново.
Святият Дух
Святият Дух е Бог. Той живее във вярващите, помага им да бъдат като Исус Христос, води вярващите и им дава помощ и сила да живеят и да служат на Бога и дава дарби на вярващите.
Грехопадението
Човекът е бил създаден добър и праведен, сътворен по Божия образ. Неговият самоволен грях и престъпление са причинили отделянето му от Бога, откъде произтича както физическата, така и духовната смърт, наследена от цялото човечество.
Спасението
Единствената надежда за изкупление е покаяние и вяра в Исус Христос, Божия Син. Чрез Неговата изкупителна жертва и кръвта, пролята на кръста, е осигурено спасение за цялото човечество. Новорождението е лично и представлява моментно действие на Святия Дух, при което покаялият се бива спасен, оправдан и осиновен в семейството на Бога, като става ново създание в Исус Христос и наследник на вечния живот.
Вечността
При своята смърт вярващите в Исус Христос отиват в Божието присъствие. Когато Исус Христос се върне, всеки вярващ ще получи възкресено тяло. Исус Христос ще съди служението на вярващите. Небесата, където е Божието присъствие, са място на вечна слава и радост. Бог ще направи ново небе и нова земя.
Църквата
Църквата е Христовото Тяло на земята, Божията невяста, Господен дом чрез Святия Дух, в което са включени всички вярващи хора по света. Вярващите трябва да бъдат част от местна църква. Мисията на църквата на тази земя е да проповядва Благата вест за спасение на човечеството, да изгражда вярващите, да показва Христовия характер към всички хора и да отразява и носи Божията слава на тази земя.
Духовните дарби
Вярваме в продължаващото действие на свръхестествените дарби на Святия Дух и на дарбите на служение за изграждане и израстване на църквата.
Последното време
Нашата блажена надежда е идващото завръщане на Исус Христос, Който ще събере при Себе Си всички, които са Негови.
Често задавани въпроси
Ние секта ли сме?
Не; но това би казала и всяка секта. Затова няма да наблягаме на какво не сме, а на какво сме – ние сме християнска църква, която изповядва всички християнски доктрини, приети в трите основни клона на християнството: протестантство, православие и католицизъм.
Гореизброените вярвания (или доктрини) са характерни и основополагащи както за най-ранните последователи на Исус Христос (като апостол Петър, Йоан или Павел), така и за съвременните религиозни общности, наричащи себе си „християни“. Ние вярваме, че Исус Христос е Бог, но и че тази наша вяра не може да бъде ограничена просто до богослуженията, които провеждаме, а че следва да влияе на всяка една сфера на нашия живот и взаимоотношения. Това е причината да сме изключително разпалени за нещата, които вършим като църква – вярата за нас е начин на живот.
Какво мислим за жените служители?
Божието Слово ни казва, че в Исус Христос няма мъжки или женски пол (Гал.3:28). Бидейки част от църквата и Неговото тяло на тази земя, Бог приема всеки човек – независимо от техния произход, етническа принадлежност, социален статут или пол – в Своето семейство въз основа на вяра в Неговото име (Гал.3:26, Йоан 1:12). Апостол Петър ни казва, че всеки от нас е приел дарба и следва да бъде добър неин настойник (1 Пет.4:10), а апостол Павел ни говори, че за да се усъвършенстват вярващите и да се изгражда църквата, Господ е дал дарове на служение, които са познати и като „петкратно служение“ – апостоли, пророци, благовестители, пастири и учители (Еф.4:11-16). Никъде в тези пасажи не се говори за ексклузивен избор на хората въз основа на техния пол или произход. В Божието Слово – и в Стария, и в Новия завет – имаме множество примери за жени, изпълняващи Божия призив и воля, редом с мъжете: Новият завет започва с излагането на родословието на Исус, където са споменати четири жени със съмнително минало – нещо изключително необичайно за еврейската традиция – Тамар, Раав, Рут, Витсавее. Жена е първият евангелизатор в Новия завет – самарянка, която среща Исус и поради която цяло село познава живия Господ. Жени са и първите, на когото възкръсналия Христос се явява – Мария Магдалена, другата Мария, Йоанна. Жени пророци виждаме и в Стария, и в Новия завет – Девора, Анна, дъщерите на Филип. След възнесението на Исус популярна двойка служители – Прискила и Акила – поучават вярващите на Божието Слово; исторически записи свидетелстват, че Прискила (дамата в семейството) е била изключително умел оратор и учител на Словото. В Стария завет виждаме и Олда – пророчица, до която евреите се обръщат, за да им разтълкува Божието Слово. В заключителните думи на едно от посланията си пък апостол Павел поздравява Фива – дякон и служител в църквата в Кенхрея.
При изливането на Святия Дух в деня на Петдесятница присъстващите вярващи са както мъже, така и жени, а думите на пророка Йоил, отекващи и тогава, са: „И в последните дни, казва Бог, ще излея от Духа Си на всяка твар; и синовете ви и дъщерите ви ще пророкуват, юношите ви ще виждат видения и старците ви ще сънуват сънища. Още и на слугите Си, и на слугините Си ще изливам от Духа Си. И ще покажа чудеса на небето горе и знамения на земята долу – кръв, огън и облаци дим.“ (ДА 2:17-19). Всяка дарба и служение идва от Бог, реализира се чрез силата на Неговия Дух и носи слава на Него. Да ограничаваме действието Му въз основа на пол, етнос или произход би било несъответстващо с характера и природата на нашия Господ. Бог е сътворил всеки един човек с цел и предназначение и го е екипирал с нужните дарби, таланти и призив, за да извърши Неговата воля. Както има места и хора, до които единствено мъж би се докоснал и би повлиял, това се отнася и до жените; същото се отнася и до етноса, произхода и дори житейската ни история и персоналност. Бог употребява всяка една част от нас – от Своето ръкотворение – за да извърши Своята воля. Нашата роля като вярващи е да сме отдадени на Неговата воля и да ходим в покорство, служейки на Него. Ще се радваме да се включите в някое от служенията в Църква Филаделфия, за които можете да прочетете повече тук.
Какво мислим за десятъка и дарението?
Самата Библия ни казва, че Бог обича, когато даваме на драго сърце (2 Кор.9:7). Съответно нашето даване на финанси, както и на каквото и да е друго, следва да е доброволно. Доброволното даване е начинът за финансиране на църковната дейност, тъй като това не е нито търговска, нито правителствена организация и не получава доходи от други дейности. Това не означава, че присъстващи и членовете са облагани задължително да даряват; всичко е доброволно. Ако Вие желаете да дарите, можете да научите повече тук.
Десятъкът е принцип, описан в описан в Стария завет още преди даването на юдейския закон, който говори за заделяне на десет процента от приходите ни в името на Бог. Концепцията на десятъка се корени в това, че нищо, което ние произвеждаме като доходи не би било възможно без помощта и силата на ръцете и ума ни, дадени ни от Господ. Затова вярващите практикуват даване на десятък като почит към Бог.